משקפי המציאות המדומה הטובים ביותר לשנת 2020

0

לא מזמן כתבו כותבי מדע בדיוני על העולם הווירטואלי שחלם לטבול בו. לאחר זמן מה, הרצונות הפכו אמיתיים, וכעת כולם יכולים לחוות את עצמם במלואם בתלת מימד. צוות המערכת של האתר "best-iw.designuspro.com" מציע לכם דירוג משקפי המציאות המדומה הטובים ביותר לשנת 2020.

מהם משקפי VR?

משקפי מציאות מדומה משמשים כמדריך לעולם התלת מימדי, במטרה ללמד אדם או לבלות בנוחות. בעולם המודרני, זה לא דורש מחשב אישי יקר או את הפלייסטיישן האחרון, כמעט כל סמארטפון יעשה.

מרבית אוזניות ה- VR עשויות פלסטיק איכותי, ולרוב אפילו יצרניות גדולות כמו Oculus מייצרות את רוב החלקים במדפסת תלת מימד. החלק הפנימי עשוי מבד וגומי למגע נוח עם הפנים, אך לדגמים מסוימים אין יוקרה זו. לכל משקפי המציאות המדומה יש עדשות מיוחדות שמאחוריהן ממוקם המסך; כדי ליצור אפקט תלת מימדי, הוא מחולק לשני חלקים. בנוסף, כל דגם מצויד בג'ירוסקופ מובנה, הדרוש להתמצאות בעולם הווירטואלי.

בחלק מהדגמים של משקפי VR, למעקב טוב יותר אחר הראש, מותקנים חיישנים מיוחדים שמידע מהם מועבר למחשב באמצעות USB או HDMI. העלות הגבוהה של המוצר נובעת מכך שכל האלמנטים החשובים והיקרים נאספים בגאדג'ט אחד, מה שהופך דגמים מסוימים לנגישים עבור משתמשים מסוימים.

VR לסמארטפון. עקרון הפעולה

אם הכל ברור עם האופציה המסורתית, אז מהו עקרון הפעולה של אוזניות VR לסמארטפונים וכיצד הם טובים או גרועים יותר? החברה הראשונה שהחליטה לשחרר משקפי VR לקהל רחב הייתה גוגל. המכשיר הפך לחדשן בתחום זה. ראוי לציין כי המרכב היה עשוי מקרטון איכותי לחלוטין, ציוד זה נטול כל נוחות וחלק מהמשתמשים הקדישו לכך תשומת לב מיוחדת.

כפי שכבר תואר לעיל, על מנת להשיג משקפי מציאות מדומה מן המניין, יש לשלב 4 דברים במכשיר אחד: עדשות ליצירת נפח, תצוגה להצגת מידע, גירוסקופ להתמצאות והגוף עצמו. כאן מתחיל הכיף, כי כל הסמארטפונים מצוידים בתצוגה ובג'ירוסקופ מובנה, וכידוע שני האלמנטים הללו הם היקרים ביותר. לכן, היצרן צריך רק להכין את הבית ולהניח אותו בתוך העדשה, וזה הרבה יותר זול וקל. כמו כן, מחיר הציוד מופחת בכמה פעמים, מה שהופך אותו למשתלם עבור מספר רב של אנשים.

תכונות המכשיר

לאחר רכישת משקפי VR, עליכם למקם את הסמארטפון בתוך המארז, להתאים את העדשות כך שהתמונה תהיה ברורה ולהפעיל אפליקציה מיוחדת. ואז לאדם יש מכשיר מציאות מדומה מן המניין.

אבל כדאי גם לזכור שלמרות שרוב המשקפיים הם אוניברסליים ותואמים כמעט לכל הטלפונים החכמים, יש התומכים בכמה דגמים, בעוד שאחרים מורשים רק עבור אחד ספציפי. לכן, לפני הקנייה, עליכם לבדוק את התאימות עם יועץ.

תכונה של משקפי VR לסמארטפון.

 • הם עובדים כמו שצריך רק עם הטלפון;
 • איכות התמונה תלויה לחלוטין בתצוגה;
 • יש יישום מיוחד המאפשר לך להשתמש במשחקים המיועדים למחשב האישי;
 • נוכחותו של מחשב רב עוצמה נמוגה ברקע;
 • באפשרותך לחבר את הטלפון החכם למחשב באמצעות כבל USB;
 • ניתן להציג סרטים או קליפים עם תמיכה בתלת מימד;
 • המשקפיים תואמים כמעט לכל יישומי VR הפופולריים.

חסרון משמעותי הוא היעדר משחקים רגילים בטלפון, אם למחשב אין בעיות כאלה, אז עבור הטלפון החכם זה חיוני. עם זאת, אל תשכח שגם לא היה VR, אז נושא המשחקים הוא עניין של זמן.

קריטריונים לבחירה

על מנת להימנע מטעויות בבחירת מכשיר, יש לזכור כי ישנם מספר גדול למדי של דגמים שונים של משקפי מציאות מדומה. לכן, כשבוחרים מודל ספציפי, כדאי לזכור כללים פשוטים:

 • על המכשיר להיות תואם לדגם הטלפון, בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון גם את גודל המסך והרזולוציה המרבית המותרת, מכיוון שחלק ממשקפי VR עובדים כראוי עם סמארטפון אחד בלבד;
 • אם לאדם יש בעיות ראייה, יש צורך לבחור משקפיים עם התאמת עדשות. במקרים בהם עין אחת רואה טוב יותר או רע יותר, כדאי לרכוש מכשיר עם התאמה נפרדת כדי לא לקלקל את הרושם של משחק או סרט;
 • בהתבסס על אזור היישום (לבילוי במשחקים, צפייה נוחה בסרטי תלת מימד וכו '), קנו את הדגם האופטימלי;
 • אתה לא צריך להיכנס לחובות על ידי רכישת מודל יקר מאוד לבחירת מכשיר על סמך יכולות פיננסיות, מכיוון שהוא עשוי לא לענות על הציפיות שלך.

לאחר שגלול בין כל הקריטריונים שבראשו, אדם יכול לבחור בקלות את האופציה לה הוא זקוק, ללא תשלום יתר וללא חשש מאי התאמה.

כניסתו של VR לטלפון חוללה מהפכה בענף המשחקים והגשימה את חלומם של אנשים רבים והביאה את עלות החומרה לנמוכה ביותר, דבר שהשפיע לטובה על הגדלת המכירות. כעת כל אחד יכול להרשות לעצמו משקפי מציאות מדומה ולהסתכל על המשחקים או על הסרטים האהובים עליהם מנקודת מבט שונה לחלוטין.

משקפיים פוגעים

לפעמים אתה יכול להיתקל במאמר על ההיבטים השליליים של קסדת VR ויש צורך לכסות נושא זה כאן. ההשפעה השלילית של המכשיר על בני אדם תואר להלן.

משקל ציוד

במבט ראשון זה עשוי להיראות מופרך, מכיוון שמשקל הציוד (לא כולל חוטים) הוא 300-400 גרם בלבד, למשל, אוזניות גיימינג שוקלות אותו דבר. ואם אדם זוכר את התחושות מאוזניות לפני ואחרי משחק במשך מספר שעות, ההבדל יהיה על הפנים. לא רק האוזניים יתחילו לכאוב, אלא גם בראש ובעיקר בצוואר. אותם תסמינים מופיעים גם בשימוש ממושך במשקפי מציאות מדומה.

בנוסף, אל תשכח שבזמן השימוש הקסדה מכסה כמעט את כל נפח הראש. כמובן שיש חגורות מיוחדות שתכונתן העיקרי הוא הפחתת לחץ, אך המשקפיים מפעילות לחץ לא רק על הראש, אלא גם על גשר האף, המורגש לאחר מספר שעות של שימוש רציף.

עם זאת, זה טיפשי לשפוט את מזיקות המכשיר רק לפי פרמטר זה. כי התחושות הכואבות הללו מופיעות כשאתה מבלה יותר מדי זמן בהן.

ניכור למציאות

לא משנה איך זה נשמע, המציאות היא שאנשים מסוימים מבלים יותר זמן בעולם הווירטואלי מאשר בעולם האמיתי. בגלל זה, בעיות מתעוררות לא רק בחיים האישיים.אדם שוכח לאכול באופן אלמנטרי, לנוח בזמן, וכתוצאה מכך הוא מאבד משקל ומחליש את מערכת החיסון. רק זכרו את וו טאי, סיני שבילה יותר מ -19 שעות במשחק מחשב בלי לעשות הפסקות, מה שהשפיע לרעה על בריאותו.

עם זאת, ניתן לאתר כאן גם חוט דק, מכיוון שמקרים אלה הם נדירים ולא כל האנשים עשויים להיות מעוניינים בעלילת המשחק באותה מידה כדי לא להרגיש עייפים או אותו רעב, כך שבמקרה זה הכל תלוי באדם.

השפעה שלילית על גוף האדם

ההשלכות המזיקות של שהייה ארוכת טווח בעולם הווירטואלי הוכחו בסוף המאה הקודמת. לרוב, לאחר המשחק היו כאבי ראש עזים, אדם החל להרגיש בחילה וסחרחורת. גם בעולם המודרני, למרות התפתחות הטכנולוגיה, לא ניתן להיפטר מההשפעות של מתח יתר.

בנוסף, בחלק מהמקרים, אנשים ציינו שהם מבולבלים. בתנאים רגילים, המוח האנושי מקבל אותות התואמים זה את זה. עם זאת, כאשר במציאות מדומה, החושים אינם שולחים אותות באופן סינכרוני ומתרחשת מחלוקת כלשהי. היו תקדימים נרשמים כאשר, לאחר שהות ארוכה במשחק (או תוך כדי משחק), אדם לא יכול היה לשתות כרגיל, אלא שפך מים על פני פיו, מבלי להבין מה קורה.

לדברי מדענים, הדבר נובע מכך שמשתמשים מסוימים משחקים ברזולוציה נמוכה, כמו גם שינויים מסגרת תכופים במשחק, המשפיעים על הגוף. בנוסף, רוב המומחים מציינים כי בילוי במציאות מדומה אפשרי עבור אנשים שהגיעו לגיל 14 ואינם סובלים ממחלות נפש מורכבות.

האם הראייה מתדרדרת?

אולי זו השאלה החשובה ביותר. וכאן כדאי שתדעו שמשתמשי קסדה ורוב המומחים אינם יכולים לייחד תשובה חד משמעית. מדענים רבים מאמינים כי הסכנה של משקפי מציאות מדומה אינה מסוכנת כפי שאומרים בתקשורת.

יש צד נוסף שמבסס את דעתו על עובדות ומדבר על עומס יתר בעיניים, שבגללו הידרדרות הראייה לאורך מספר שנים. עם זאת, כדאי לזכור כי חדות הראייה מתדרדרת לא רק ממוניטורים וקסדות VR, אלא גם כשקוראים את הספר המועדף עליכם באור לא נכון. העיניים די שבריריות בפני עצמן, אז אתה צריך לתת להם מנוח, ואז לא למחשב ולא לספר או למשקפי מציאות מדומה לא תהיה השפעה חזקה.

לכן, די קשה לענות במדויק על השאלה לגבי הסיכונים הבריאותיים של קסדת VR. מכיוון שאנשים מסוימים עשויים להיות בעלי נטייה גנטית לפגיעה בראייה לאורך זמן או למחלות פסיכולוגיות. כמו כן, מרבית ההשפעה השלילית קשורה למצב הרגשי הירוד של האדם בזמן המשחק או בקניית מכשיר באיכות נמוכה.

בכל מקרה, אנחנו יכולים לומר רק דבר אחד: העיקר לדעת מתי לעצור. לאחר שאדם ילמד זאת, הוא ייהנה מהעלילה ללא פגיעה בבריאותו.

TOP 5 משקפי המציאות המדומה הטובים ביותר ל- PS4 ולמחשב תחת 80 אלף רובל

רויול מון

המשקפיים אידיאליים לאוהבי סרטים באיכות גבוהה. מציאות מדומה נעשית ברמה גבוהה, שממנה אדם ירגיש לא צופה רגיל, אלא למעשה גיבור של סרט פעולה מלא באקשן. למרות שאתה יכול לשחק במשחקים עם המשקפיים האלה, היצרן ממליץ עליהם לצפייה בסרטים באיכות גבוהה. הקסדה תומכת בפורמט Full HD ללא שום בעיה, ו -2 תצוגות איכותיות משמשות להעברת תמונות מדויקות יותר.

הפרמטר הבא שיש לציין הוא צליל. למשקפיים יש ביטול רעשים מעולה, שיכול להפחית את הצליל החיצוני ביותר מ -20 dB. בנוסף, יש להם תפיסה רחבה של כל התדרים. משקפי מציאות מדומה מסוגלים לזהות תוכן באופן עצמאי ולהתאים נכון את התמונה. כמעט כל פורמטי הווידאו הפופולריים נתמכים.הקסדה נוחה לא רק לשימוש, אלא גם לנשיאה, היא קלה לארוז, והיא לא תופסת מקום רב. הסוללה יכולה לעמוד בקלות בשימוש פעיל למשך 5 שעות. לאנשים עם ליקוי ראייה קיימת אפשרות לתקן עדשות. קיבולת הזיכרון המובנית היא 32 ג'יגה.

מחיר ממוצע: מ- 65,000 רובל.

רויול מון

יתרונות:

 • איכות תמונה גבוהה;
 • ניידות;
 • הפחתת רעש גבוהה;
 • צליל ברור.

חסרונות:

 • מחיר גבוה;
 • כמות קטנה של זיכרון פנימי;
 • לא הכי טוב למשחקים;
 • מיקוד מטושטש מעט בקצוות.

סוני HMZ-T3W

הדגם מיועד גם לצפייה בסרטים, אולם בניגוד למכשיר הקודם, יש לו מספר הבדלים חיוביים. המכשיר מפיק תמונה גדולה ומעולה וממלא כמעט את כל שדה הראייה. יש לו בידוד מצוין מקרני השמש, ולכן טובל אדם לחלוטין בעולם הווירטואלי. בנוסף, לדגם סוני זה יש את הצליל הטוב ביותר מכל אוזניות VR, שמגיע לו פלוס נפרד. כמו כן, רוב המשתמשים מציינים מראה אטרקטיבי, המכשיר עשוי אלגנטי ככל האפשר.

משקפיים מושלמים לא רק לצפייה בסרטים דו-ממדיים, אלא גם צילום קולנוע תלת-ממדי לא יישאר בחוץ. חסרון משמעותי הוא משקלו של המכשיר 320 גרם, וזה אולי נראה כמו המשקל הרגיל עבור VR, יחד עם זאת, יחד עם יחידת ראש גרועה, אשר די מאמץ את שרירי הצוואר, צפייה בסרטים האהובים עליכם יכולה להיראות כמו כאב. היעדר התאמת דיופטר וחיישנים מובנים לתמיכה 360 מעלות גם דופקים אותו מהעופרת ומשאירים אותו הרחק מאחור.

מחיר ממוצע של המכשיר: מ- 80,000 רובל.

סוני HMZ-T3W

יתרונות:

 • העברת סאונד ייחודית;
 • איכות גבוהה;
 • אפקט תלת ממדי מעולה;
 • ניתן להשתמש עם משקפיים רגילים;

חסרונות:

 • ללא התאמת דיופטר;
 • עֲלוּת;
 • מאמץ גבוה.

מציאות מעורבת של Acer Windows

המכשיר שונה מהשאר, שכן הטבילה במציאות מדומה מבוצעת ברמה גבוהה. עובד עם מחשב אישי ומיועד לשימוש במשחקים, ואם בזמן השחרור רשימת היישומים הייתה קטנה משמעותית, אז עם הגישה ל- SteamVR רשימה זו תגדל פי עשרה, מה שיהפוך את הרכישה לרלוונטית עבור רוב הגיימרים הנלהבים.

העיצוב של הגאדג'ט מעולה, הפאנל הקדמי הכחול הבהיר, מכוסה מבריק, לא ישאיר אף אחד אדיש. למי שאוהב צלילה ארוכה, המכשיר מצויד בסורגי אוורור המספקים נוחות נוספת. משקל הגאדג'ט 171 גרם בלבד, כולל סוללות, כך שאין בעיות בצוואר. המשתמשים מציינים לא רק את קלות השימוש, אלא גם חיבור ותצורה קלים, המתבצעים במצב אוטומטי שלוקח לא יותר מ -10 דקות. כמו כן, הקסדה בודקת אוטומטית את התאימות של מחשב או מחשב נייד. החיסרון הוא שהתמונה המוצגת בתצוגה אינה שונה בטוהר וחדות גבוהה, בניגוד לאנלוגים יקרים. לכן, עם סיבוב ראש חד, התמונה מוצגת באופן שגוי. חסרון נוסף הוא הפעולה הרציפה של הבקרים.

מחיר ממוצע: 24,000 רובל.

מציאות מעורבת של Acer Windows

יתרונות:

 • קל להתקנה;
 • מחיר טוב;
 • משחק סוחף;
 • ברזולוציה גבוהה;
 • תכנון ובנייה נחמד.

חסרונות:

 • העיניים מתעייפות מאוד לאחר מספר שעות;
 • הסוללות על הבקרים נטועות במהירות;
 • לא מגדיר את הסביבה לעיתים.

Oculus Rift CV1 + מגע

המודל פופולרי מאוד בקרב רוב הגיימרים. כל הציוד הדרוש נארז בקופסה נוחה שלא תופסת מקום רב. הקסדה מצוידת בשני צגים ברזולוציה גבוהה עם זווית צפייה של 110 מעלות. ישנן אוזניות מובנות עם מערכת סאונד תלת ממדית, התורמת לטבילה מוחלטת במשחק ולהתאמת מרחב העדשות, כך שהמכשיר מתאים כמעט לכולם.כדי ליצור את האפקט של נוכחות, גם בקרים מיוחדים עוזרים, בעלי צורה ארגונומית ומראה אטרקטיבי. הודות להם, המשתמש נע בקלות בחלל ללא אי נוחות. כמו כן, על מנת להרגיש לגמרי כגיבור המשחק, הג'ויסטיקים מעבירים את כל האותות באמצעות רטט עדין.

אורך החוט הוא 3.5 מטר וקצב רענון המסך הוא 90 הרץ, מה שהופך את התמונה לבוהקת ועשירה. משקל המכשיר הוא 470 גרם, לכן עם בילוי ממושך הצוואר מתחיל להתעייף וליצור אי נוחות מסוימת.

עלות ממוצעת: מ 38,000 רובל.

Oculus Rift CV1 + מגע

יתרונות:

 • אוזניות נוחות;
 • בקרים ארגונומיים;
 • יישום ציור תלת ממדי טוב;
 • ביצועים גבוהים;
 • טבילה מלאה בעולם הווירטואלי.

חסרונות:

 • העדשות ערפלות;
 • ללא התאמת מרחק העדשה;
 • רשימה קטנה של משחקים.

פלייסטיישן VR

עבור אוהדי PS4 החברה הוציאה משקפי מציאות מדומה מיוחדים שיהוו תוספת נהדרת לקונסולה. למכשיר עיצוב מקורי ומאפיינים טכניים מצוינים. האוזניות הסטנדרטיות כלולות בחבילה, אך על מנת לחוות באופן מלא את האפקט הסוחף, עדיף לרכוש אוזניות גיימינג. הצליל עצמו בכל משחק מתגלה כעשיר ויש השתקפות קול. קצב רענון המסך הוא בין 90 ל -120 הרץ, כך שהתמונה נראית חיה יותר. התצוגה מיוצרת בטכנולוגיית OLED, זווית הצפייה היא 100 מעלות. בעת משחק אדם מרגיש על עצמו את כל המציאות הווירטואלית, הקצוות מוצגים בבירור, וכאשר מסובבים את הראש, החדות אינה אבודה במיוחד.

ישנם 50+ משחקים לבילוי נוח. כמו כן, באמצעות הקסדה תוכלו לצפות בתוכניות טלוויזיה ובסרטים בהפרדה גבוהה. חסרון משמעותי הוא משקל הציוד, שהוא 610 גרם.

מחיר ממוצע: מ- 15,000 רובל, ג'ויסטיקים נמכרים בנפרד.

פלייסטיישן VR

יתרונות:

 • זול;
 • קסדה נוחה;
 • מעקב מדויק;
 • מגוון משחקים;
 • עיצוב אטרקטיבי;
 • חוט ארוך.

חסרונות:

 • העדשות ערפלות;
 • אי נוחות עלולה להתרחש לפעמים;
 • מִשׁקָל.

TOP 3 משקפי VR הטובים ביותר לסמארטפונים

Xiaomi MI VR 2

המכשיר מתוכנן לעבוד עם טלפונים שאינם חורגים באלכסון של 5.7 אינץ 'ולפחות 5. כבל USB עם מחבר סוג C משמש לחיבור למשקפיים. עם זאת, הוא אינו קיים בכל הטלפונים. למכשיר חיישן תנועה מובנה ושלט רחוק מיוחד. כדי להשיג תמונה איכותית, משתמשים בהאצת חומרה. זווית הצפייה היא 103 מעלות. השלט רחוק נשלט על ידי Bluetooth גרסה 4.0. יש התאמת עדשות המאפשרת שימוש במכשיר על ידי ציבור רחב יותר. פירוט התמונה טוב, בנוסף, העדשות משפרות את התמונה בנוסף.

רוב הקונים מציינים מראה אטרקטיבי וכיבוי אוטומטי נוח לאחר ההסרה. הגדרת הציוד אורכת פחות מ -5 דקות, אתה יכול להבין את זה מהתמונות בהוראות, מכיוון שהוא כתוב בסינית. המשקל הכולל של המכשיר, למעט הסמארטפון, הוא 403 גרם.

עלות: מ 2500 רובל.

Xiaomi MI VR 2

יתרונות:

 • חומר איכותי;
 • עלות אופטימלית;
 • חיישן כיוון טוב;
 • עיצוב מקורי.

חסרונות:

 • תואם לכמה דגמי Xiaomi בלבד;
 • יישומים בסינית;
 • התנגשויות עם יישומי צד שלישי.

תצוגת חלומות בהקיץ של גוגל

מודל 2017, שעדיין רלוונטי בתקופתנו. החברה הוציאה מכשיר מצוין התואם לרוב ספינות הדגל המודרניות בעלות מחבר מסוג C. בבחירת ציוד זה הדבר הראשון שתופס את עיניך הוא העיצוב, יש לו גם יתרונות וגם חסרונות. למרות שהתושבות והמראה מרתקים את המשתמשים, אין תחושה של אמינות המבנה. בנוסף, למכשיר זווית צפייה של 90 מעלות בלבד, כך שבצפייה בסרט תלת מימד התמונה נראית רק בחלון קטן. לשליטה בגאדג'ט משתמשים בשלט רחוק המחובר באמצעות Bluetooth. משקל - 220 גרם. עלות: מ- 8,000 רובל.

תצוגת חלומות בהקיץ של גוגל

יתרונות:

 • שלט רחוק טוב;
 • מגוון יישומים;
 • עיצוב מקורי.

חסרונות:

 • בשימוש ארוך נותרו קווים אדומים;
 • הסמארטפון מתחמם במהירות;
 • אור נכנס לעיתים קרובות לעיניים.

הומידו V2

היתרון הגדול של החומרה, לעומת המקבילות הקודמות, הוא התמיכה ב- iOS. המכשיר עובד טוב כמעט עם כל סוגי הטלפונים, החל מדגמים באלכסון של 4.2 וכלה ב- 6. כמו כן, יש התאמה של מיקוד ומרחק בין-איש. זווית הצפייה היא 105 מעלות, מה שהופך את התמונה לנעימה ושקועה ב- VR. יש חנות מיוחדת המאפשרת להוריד מגוון רחב של משחקים. מרבית הקונים מציינים כי המכשיר הוא ארגונומי בשימוש, גם למרות משקלו של 340 גרם, תוכלו לצפות בסרטים המועדפים עליכם ללא אי נוחות.

מחיר ממוצע מ -4,000 רובל.

הומידו V2

יתרונות:

 • תמיכה ב- Android / iOS;
 • מהודק היטב;
 • אין דגשים;
 • התאמת עדשות;
 • הרכבה איכותית;
 • מגוון תוכן;
 • יחס איכות איכות;
 • זווית צפייה טובה.

חסרונות:

 • אין שלט רחוק.

תְפוּקָה

לסיכום, אנו יכולים לומר כי שוק משקפי ה- VR רק הולך וגדל מדי שנה, לרוב הדגמים יש הרבה היבטים חיוביים, מה שהופך את הרכישה של גאדג'ט לרלוונטית כרגע. אם יש לך ניסיון בשימוש במשקפי מציאות מדומה המתוארים בדירוג, או במודל מעניין יותר, ספר לנו על כך בתגובות.

השאר ביקורת

אנא הכנס את התגובה שלך!
אנא הזן את שמך כאן

קראתי את התנאים הסכמת המשתמש *